Staff Directory

Board of Trustees

Crystal Owens

Board Chair, Ward 2 (Peace River, Rural Peace River, Three Creeks)

More Details

Lacey Buchinski

Board Vice Chair, Ward 3 (Weberville, Dixonville, Deadwood, Manning, Hawk Hills)

More Details

Marie Dyck

Ward 1 (Nampa, Peace River, Red Earth Creek)

More Details

Moise Dion

Ward 4 (Peace River, rural Peace River, Grimshaw, Shaftesbury)

More Details

Lori Leitch

Ward 5 (Grimshaw, rural Grimshaw, rural Fairview, Berwyn, Brownvale, Whitelaw, Bluesky, Deer Hills)

More Details
a photo of Lori seated at a table, signing a document

David Rushton

Ward 6 (Fairview, rural Fairview)

More Details
a photo of David, a man, happy, wearing glasses, no hair, long white beard

Edith Giesbrecht

Ward 7 (Hines Creek, rural Hines Creek, Bear Canyon, Cleardale, Clear Hills area)

More Details
Photo of Edith, a woman, brown-blonde hair pulled back, wearing red headband, smiling and happy.

Leadership Team

Adam Murray

Superintendent of Schools

More Details

Rhonda Freeman

Secretary-Treasurer

More Details

Dr. Jeff Thompson

Deputy Superintendent

More Details

Evelyn Krol

Director of Human Resources

More Details

Central Operations Administration

Chris Warne

Executive Assistant

More Details

Sherri Franz

Finance Clerk/Administrative Assistant

More Details

Harvey Millership

Divisional Courier

More Details

Learning Services

Dr. Jeff Thompson

Deputy Superintendent

More Details

Sharla Espetveidt

Executive Assistant

More Details

Jessica Whelan

Literacy Program Coordinator

More Details

Sandra Scott-Wilkes

Numeracy Program Coordinator

More Details

Claudette Stalker

K-6 Curriculum Implementation Coordinator

More Details

Holly Crumpton

Indigenous Education Program Coordinator

More Details

Aleeta Ploc

Divisional Mentorship Coach

More Details

Learning Supports

Amanda Bliska

Director of Learning Services

More Details

Tammy Carlyle

Executive Assistant

More Details

Tanna Bailey

Divisional Early Learning Coordinator & Inclusive Education Coordinator

More Details

Hayley White

Divisional Inclusive Education Coordinator

More Details

Loro Koski

Mental Health in Schools Program Manager

More Details

Lilli Lundgard

Community Helpers Program Facilitator

More Details

Sandra MacKenzie

Mental Health Capacity Building Program Manager

More Details

Lorena Coombes

Social Worker

More Details

Chris Kaip

Divisional School Social Worker

More Details

Max Kaip

Certified Therapy Dog

More Details

Chico Kaip

Therapy Dog in Training

More Details

Connie Kramer

School Family Liaison Worker

More Details

Lilo Kramer

Certified Pet Partners Therapy Dog

More Details

Travis Mitten

School Social/Emotional Behaviour Consultant

More Details

Murphy Mitten

Emotional Support Animal

More Details

North Peace Commercial Driving Academy

General Inquiries

North Peace Commercial Driving Academy

More Details

Natasha Directo

Program Coordinator, Alternative Education and Collegiate School

More Details

Rick Wearden

Class 1 Driver Trainer

More Details

Rick Carter

Class 1 Driver Trainer

More Details

Amber Johner

Class 2S Sr. Driver Trainer

More Details

Pearl Campbell

Class 2S Driver Trainer

More Details

Alternative Education Program

Hayden Gust

Principal

More Details

James Pobuda

District Vice Principal

More Details

Marian Johnson

Peace Home Learning Connection Home Education Coordinator

More Details

Saxon Butte

Virtual Education Teacher

More Details

Coree Asmussen

Virtual Education Grade 4 to 6 & CTS Teacher

More Details

Chris Connell

Virtual Education Grade 7 to 9 & CTS Teacher

More Details

Jennifer Favreau

Virtual Education Humanities & CTS Teacher

More Details

Darren George

Virtual Education Math, Science & CTS Teacher

More Details

Jayson Ruth

Virtual Education Math, Science & CTS Teacher

More Details

Simon Smith

Virtual Education Humanities & CTS Teacher

More Details

Craig Taylor

Virtual Education Substitute Teacher

More Details

Natasha Directo

Program Coordinator, Alternative Education and Collegiate School

More Details

Communications

Kristin Dyck

Communications Coordinator

More Details

Facilities

Derek Hayden

Facilities Manager

More Details

Troy Stucklschwaiger

Maintenance Supervisor

More Details

Karen Williams-Pelrine

Facilities Finance Coordinator

More Details

Bryan Craig

Maintenance Repairman

More Details

James DieBold

Plumber

More Details

Brad Dalke

Maintenance Repairman

More Details

Natasha Pratt

Electrician

More Details

Nancy Post

Central Operations Caretaker

More Details

Kyle Greaves

Plumber

More Details

Human Resources

Evelyn Krol

Director of Human Resources

More Details

Laurie Michaud

Human Resources Coordinator

More Details

Bernadette Wearden

Human Resources Coordinator/ Payroll Coordinator

More Details

Payroll & Finance

Carolynn Fraser

Director of Business Services

More Details

Tammy Chaffey

Finance Coordinator

More Details

Kaitie Rieger

Payroll Coordinator - Teachers & Substitute Teachers

More Details

Amy Wald

Payroll Coordinator - All Support Staff & Casual Employees

More Details

Records Management & Student Information

Brenda Eastman

Student Information Systems Coordinator

More Details

Theresa Wiebe

Records Management Coordinator

More Details

Technology Services

Shayne Pierson

Director of Technology

More Details

Kushal Panchal

IT Systems and Support Analyst

More Details

Kyle Cambridge

IT Support Technician

More Details

Taran Brown

IT Support Technician

More Details

Transportation

Merlin Lee

Transportation Manager

More Details

Tammy Glenn

Transportation Operations Supervisor

More Details

Zdenka Hansen

Transportation Operations Coordinator

More Details

Heather Schramm

Route Planner

More Details

Ashlyn Geddes

Shop Support Worker

More Details

Trevor Coleman

Service Writer

More Details

Amber Johner

Sr. Driver Trainer

More Details

Pearl Campbell

Driver Trainer

More Details

Lesli Mitchell

Driver Trainer

More Details

Dennis Sukeroff

Apprentice Mechanic

More Details

Mark Collett

Mechanic

More Details

Ryley Gillette

Mechanic

More Details

Kirk Przybylski

Mechanic

More Details

Rolf Pyttlik

Mechanic

More Details

Mike Shaw

Mechanic

More Details

Contact Staff Member

Contact Us