Staff Directory

Board of Trustees

Darren Kuester

Ward Three Trustee, Board Chair

More Details

Crystal Owens

Ward Two Trustee, Vice-Chair

More Details

Marie Dyck

Ward One Trustee

More Details

Richard Walisser

Ward Four Trustee

More Details

Lori Leitch

Ward Five Trustee

More Details
a photo of Lori seated at a table, signing a document

Robyn Robertson

Ward Six Trustee

More Details
a photo of Robyn seated at a table, signing a document, smiling into the camera

Delainah Velichka

Ward Seven Trustee

More Details

Leadership Team

Adam Murray

Superintendent of Schools

More Details

Rhonda Freeman

Secretary-Treasurer

More Details

Dr. Jeff Thompson

Assistant Superintendent - Teaching & Learning

More Details

Aleeta Ploc

Assistant Superintendent - Learning Supports

More Details

Elizabeth Green

Assistant Superintendent - Human Resources

More Details

Central Office Administration

Chris Warne

Executive Assistant

More Details

Angie Bak

Executive Assistant/Administrative Assistant

More Details

Judy Peppler

Financial Accountant

More Details

Tammy Chaffey

Finance Coordinator

More Details

Amy Wald

Payroll Coordinator

More Details

Theresa Wiebe

Records Management Coordinator

More Details

Sherri Franz

Finance Clerk

More Details

Harvey Millership

Courier

More Details

Teaching & Learning

Dr. Jeff Thompson

Assistant Superintendent - Teaching & Learning

More Details

Sharla Espetveidt

Executive Assistant

More Details

Jessica Whelan

Literacy Program Coordinator

More Details

Matthew Clements

Numeracy Program Coordinator

More Details

Holly Crumpton

Indigenous Education Program Coordinator

More Details

Learning Supports

Sandra MacKenzie

Mental Health Capacity Building Project Manager

More Details

Aleeta Ploc

Assistant Superintendent - Learning Supports

More Details

Tammy Carlyle

Executive Assistant

More Details

Amanda Bliska

Divisional Inclusive Education Coordinator

More Details

Taylor Butte

Divisional Inclusive Education Coordinator

More Details

Tanna Bailey

Early Learning Coordinator

More Details

Charlene Morrison

Divisional School Social Worker

More Details

Virtual Education Program

Saxon Butte

District Principal

More Details

Sherri Franz

Office Manager

More Details

Kathryn Brooks

Math, Science and CTS teacher

More Details

Bill Sheets

Math and CTS teacher

More Details

Emilie Gardam

Humanities and CTS teacher

More Details

Paul Robinson

Physics, Science and CTS teacher

More Details

Darla Robinson

Grade 1-6 Virtual Education teacher

More Details

Sayler Schmidt

Grade 7-9 Virtual Education teacher

More Details

Craig Taylor

Virtual Education Substitute Teacher

More Details

Home Education Program

Saxon Butte

District Principal

More Details

Golda David

Home Education Coordinator

More Details

Marian Johnson-Higgins

Home Education Facilitator

More Details

Human Resources

Elizabeth Green

Assistant Superintendent - Human Resources

More Details

Laurie Michaud

Human Resources Coordinator

More Details

Communications

Vanessa Burns

Communication Coordinator

More Details

Technology Services

Shayne Pierson

Manager of Technology Services

More Details

Mr. Taran Brown

IT Support Technician

More Details

Kyle Cambridge

IT Support Technician

More Details

Brenda Eastman

Student Information Coordinator

More Details

Christopher Friesen

Network Administrator

More Details

Transportation

John Przybylski

Director of Support Services

More Details

David Rushton

Transportation Manager

More Details

Merlin Lee

Acting Transportation Manager

More Details

Heather Schramm

Route Planner

More Details

Tammy Glenn

Transportation Finance Coordinator

More Details

Ryan Wolfe

Service Writer

More Details

Amber Johner

Sr. Driver Trainer

More Details

Mark Collett

Mechanic

More Details

Ryley Gillette

Mechanic

More Details

Zdenka Hansen

Shop Support Worker

More Details

Rodney Jonson

Mechanic

More Details

Kirk Przybylski

Mechanic

More Details

Rolf Pyttlik

Mechanic

More Details

Facilities

John Przybylski

Director of Support Services

More Details

Jon Ruether

Facilities Manager

More Details

Karen Williams-Pelrine

Facilities Finance Coordinator

More Details

Stefan Buschbeck

Carpenter

More Details

Bryan Craig

Maintenance Repairman

More Details

Bradley Dalke

Maintenance Repairman

More Details

Leslie Lafferty

Maintenance Repairman

More Details

Cathy Mitchell

Central Operations Caretaker Assistant

More Details

Nancy Post

Central Operations Caretaker

More Details

James DieBold

Plumber

More Details

Troy Stucklschwaiger

Electrician

More Details

Jesse Taylor

Carpenter

More Details

Natasha Pratt

Electrician

More Details

Dale Wald

Carpenter

More Details

Safety and Wellness

David Smith

Safety and Wellness Coordinator

More Details

Contact Staff Member

Contact Us